Mrtvej svět

(Ghost World)

Daniel Clowes

přeložila Martina Knápková

17×26 cm / měkká vazba / 399 Kč / ISBN: 978-80-906058-4-8

80 stran / dvoubarevný tisk

datum vydání: 3. června 2019

Enid a Rebecca jsou dvě obyčejné holky, které na konci puberty hledají svoji image a místo ve světě. Bezcílně se potulují po předměstí, cynicky glosují všechno a všechny kolem, úporně se snaží chovat dospěle, ale přitom se nostalgicky dojímají nad vlastním dětstvím. Hlavní otázkou však zůstává – přečká jejich přátelství vykročení k dospělosti?

Mrtvej svět Daniela Clowese je stěžejním dílem amerického nezávislého komiksu. Je oceňován pro dokonalé zachycení teenagerských duševních strastí, zmatků a váhání. Byl přeložen do 13 jazyků a v roce 2001 jej režisér Terry Zwigoff zfilmoval pod názvem Přízračný svět, s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích.

 

Daniel Clowes (1961) je americký komiksový tvůrce, ilustrátor a grafik.

Mezi jeho nejznámější práce patří série Eightball a komiksové romány Jako sametová rukavice odlitá ze železa (Like a Velvet Glove Cast in Iron, 1993, č. 2005), surreálný příběh o muži, který začne hledat svoji exmanželku poté, co ji zahlédne ve fetišistickém filmu; Mrtvej svět (Ghost World, 1993–97) o bloumání dvou cynických adolescentek, který byl v roce 2001 zfilmován s Thorou Birchovou, Scarlett Johanssonovou a Stevem Buscemim v hlavních rolích pod názvem Přízračný svět; Wilson (2010) o neurotickém misantropovi, převedený do filmové podoby v roce 2017 s Woodym Harrelsonem a Laurou Dernovou v hlavních rolích, a Dívka jménem Patience (Patience, 2016, č. 2016), psychedelický příběh o věrné lásce, pomstě a cestování časem.

Během své kariéry získal několikrát Cenu Willa Eisnera (Eisner Award), několikrát Cenu Harveyho Kurtzmana (Harvey Award) a jednou Cenu PEN Klubu za komiks (PEN Award for Graphic Literature). Byl také nominován na Oskara za scénář k filmu Přízračný svět.