Sabrina

Nick Drnaso

přeložil Martin Svoboda

24,8×20,4 cm/ pevná vazba/ 799 Kč/ ISBN: 978-80-906058-5-5

204 stran / čtyřbarevný tisk

datum vydání: říjen 2019

Sabrina se jednoho dne z nevysvětlitelných důvodů nevrátí domů. Její přítel se zhroutí, rodiče a sestra pátrají všemi dostupnými prostředky, zpráva proběhne i v médiích. Jakmile se na veřejnosti objeví záhadná videokazeta, rozjede se kolotoč fabulací, falešných zpráv a konspiračních teorií. Nikdo není ušetřen.

Sabrina Nicka Drnasa nesmlouvavě pitvá náš novodobý sterilní svět, ve kterém se lidská komunikace zužuje na neosobní digitální interakci, kde internet poskytuje megafon i těm nejparanoidnějším hlasům a kde se naprosto rozpadá všeobecný společenský konsenzus. Kniha byla vůbec jako první komiks nominována na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

 

O AUTOROVI

Nick Drnaso (1989) je americký komiksový tvůrce a ilustrátor.

Narodil se v Palos Hills v Illinois. Publikoval v komiksových antologiích, několik menších komiksů vydal vlastním nákladem. V roce 2016 vydal první komiksový román Beverly o nudných životech teenagerů žijících na předměstí, za kterými občas probleskne surreálná brutalita. Beverly získala v témže roce Knižní cenu L.A. Times za nejlepší komiksový román. Druhým Drnasovým dílem je Sabrina (2018), zdrcující příběh o pohřešované dívce, paranoii a internetových lžích. Sabrina byla vůbec jako první komiks nominována na prestižní literární cenu Man Booker Prize.

Nick Drnaso žije a pracuje v Chicagu.

 

OHLASY

„Sabrina je ta nejlepší kniha o stavu naší společnosti, jakou jsem v jakémkoliv žánru poslední dobou četla. Je to mistrovské dílo. Je skvěle napsaná i nakreslená, má v sobě sílu politické polemiky a zároveň křehkost opravdového umění. Sabrina mě vyděsila. Sabrina mě nadchla.“

– Zadie Smithová, spisovatelka

 

„Nick Drnaso je jeden z nejambicióznějších, nejosobitějších výtvarníků, kteří se na komiksové scéně v posledních letech objevili. Sabrina je pronikavá, mrazivá a naprosto nepředvídatelná kniha, která v nejlepší podobě předvádí nevysvětlitelnou sílu komiksu.“

– Adrian Tomine, komiksový tvůrce

 

„Sabrina je opravdu zneklidňující čtení. Je to kniha, která opětuje váš pohled a podívá se vám přímo do očí.“

– Chris Ware, komiksový výtvarník